Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στελέχη του Κέντρου Πρόληψης Πυξίδας με υπεύθυνη την αναπληρώτρια προϊσταμένη του κέντρου και ψυχολόγο κα. Μαρία Κυριακίδου πραγματοποίησαν ένα δίωρο βιωματικό πρόγραμμα με τα μέλη του Δεκαπενταμελούς Συμβουλίου του σχολείου και τους προέδρους των τμημάτων την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024. Στη συνέχεια η δράση υλοποιήθηκε σε όλα τα τμήματα της Α΄ τάξης την πέμπτη ώρα και σε όλα τα τμήματα της Β΄ τάξης την έκτη ώρα. Οι μαθητές/τριες στην αρχή κλήθηκαν να βρουν ποιες συνθήκες και καταστάσεις τους προκαλούν ασφάλεια στο σχολείο και ποιες ανασφάλεια και έπειτα έπαιξαν ένα παιχνίδι γράφοντας τις  θετικές πλευρές  των συμμαθητών/τριών  τους. Τα μέλη του δεκαπενταμελούς και οι πρόεδροι των τμημάτων λειτουργώντας ως πολλαπλασιαστές συνέβαλαν στην επιτυχή διεξαγωγή της δράσης στο κάθε τμήμα, προβάλοντας την αγαστή συνεργασία μεταξύ όλων των μελών της μαθητικής κοινότητας. Συντονίστριες της δράσης ήταν οι Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής του σχολείου Καλαντζή Αγορίτσα και Αποστόλου Πελαγία.

ΔΡΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ